Již několik let aktivně působíme na konopné scéně a rádi bychom na podporu legalizace konopí  přinesli trochu svobodného ducha a osvěty do současné situace s nesmyslným kriminalizováním konopné scény v ČR.

Legalizaci zdar!
Váš Veselý farmář

T.H.Seeds

Historie – Počátek

T.H.Seeds T.H.Seeds® byla založena v roce 1993, což ji dělá jednou z nejstarších semenářských firem v Holandsku. Vše začalo v C.I.A. (Cannabis In Amsterdam), konopném informačním centru, světově proslulém obchodu se semeny, prvním konopném obchodě v Evropě a podle Roberta C. Clarke (autora Marijuana Botany, HASHISH!), „Epicentru Cannabisového vesmíru.“ T.H.Seeds® rychle získala vynikající pověst mezi zkušenými pěstitele, kteří si zde právě semena od T.H.Seeds zakoupili. Rok za rokem se tito pěstitelé vraceli a kupovali více T.H.Seeds®, většinou s odůvodněním, že byli velice spokojeni s trvale kvalitní T.H.Seeds® genetikou. Tato pozitivní zpětná vazba od samotných pěstitelů se stala pevným základem, na kterém byla, a stále je, T.H.Seeds® postavena. T.H.Seeds® je na pěstitele orientovaná semenářská společnost, která stále vyhledává zpětné vazby od pěstitelů jak jen je možné.

Filozofie – Přinášet nejlepší americkou genetiku do Holandska

Od svého vzniku byla T.H.Seeds® na špici nové školy konopného šlechtění. Vznikla v době, kdy téměř vše v Amsterdamu byl mix Northern Lights, Skunk a Shiva v různých poměrech, T.H.Seeds® pracovala dlouho a tvrdě, aby na trh přinesla nové stabilní odrůdy. Právě T.H.Seeds® byla odpovědná za uvedení Original Bubblegum™ ze Států, a byla první, kdo tato semena prodávala (viz New York Times, únor 1994). Tato genetika Bubble Gum™ pomohla mnoha coffeeshopům vyhrát v průběhu let nejeden High Times Cannabis Cup.
Po Bubble Gum™, T.H.Seeds® přinesla do Holandska SAGE™ (Sativa Afghani Genetic Equilibrium™) z vysokohorských oblastí střední Kalifornie. Pojmenována S.A.G.E™ pro svoji typickou pikantní vůni a chuť, tato rostlina s Haze chutí a účinky vás může oklamat, že se jedná o čistou Haze odrůdu. Při pěstování ale výnosy nebudou tak nízké, jako u všech ostatních odrůd Haze. Velké výnosy typické pro Afgani, nikterak nesnižují vynikající Haze chuť této rostliny. SAGE se také může pochlubit velmi vysokým obsahem THC (nad 20 %). Za vysoký obsah THC získal mnohá ocenění v High Times Cannabis Cupu. Velmi chutný je i SAGE vodní hašiš, který vřele doporučuje i Veselý farmář.

Rozhovor –

rozhovor poskytnut s laskavým svolením Magazínu Legalizace. Tímto děkujeme a legalizaci zdar!

Douglas Mignola,
zakladatel T.H.Seeds

Kdy, kde a jak vešla vaše firma v život?

Po založení společnosti jsme v roce 1993 dostali možnost pořádat High Times Cannabis Cup. Rozhodli jsme se Cannabis Cup otevřít pro veřejnost. Celebrity hlasovaly ve slepém testu o kvalitě jednotlivých odrůd, zatímco veřejnost hlasovala v soutěži popularity o nejlepší coffeeshop. Tento formát se od té doby používá až na jednu změnu. V roce 1993 byl nejdůležitější slepý test a soutěž popularity coffeeshopů byla až na druhém místě. Po tomto roce se v High Times rozhodli, že soutěž coffeeshopů bude prvořadá. Tato výměna vedla k většině kontroverzí kolem High Times Cannabis Cupu, protože každý rok vyhrávaly ty stejné coffeeshopy. Pokud chcete skutečně vědět, které byly v daných letech ty nejlepší odrůdy, sledujte výsledky soutěží seedbank, protože u nich se pořád jedná o slepé testy – a tím nestranné.

Tenkrát v třiadevadesátém byly v Amterdamu jen tři seedbanky, Sensi Seeds, Dutch Passion a Positronics (pozn. autora: Positronics již neexistují, ale jejich skunk je legendou a v podobě klonů koluje dodnes). Začali jsme prodejem jejich semen spolu s našimi vlastními. Těmi byly v té době Bubblegum, SAGE a několik kříženců Skunku.

Dost z vašich odrůd jsou skutečnými stavebními bloky toho, čemu nyní říkáme marihuana. Vidíte často lidi stavět na vašich odrůdách svůj vlastní byznys?

Skutečně pozorujeme, že naše odrůdy používají ostatní jako, jak říkáš, „stavební bloky“. To je pro nás veliký kompliment. Nikdy jsme netvrdili, že jsme vynalezli marihuanu nebo k nám sestoupil z vrcholků hor guru, který nám dal dokonalou odrůdu. Pravda je taková, že 90 procent současných odrůd pochází od growerů z USA, bývalých hippies, kteří si dali dost práce s tím, aby tyto skvělé linie vytvořili. Bubblegum jsme prostě dostali z východního pobřeží. SAGE je křížencem dvou odrůd, které jsme obdrželi z Kalifornie. MK-Ultra je původní klon OG Kush zkřížený s naším samcem G13 a byla také první odvozeninou OG Kushe, která kdy vyhrála Cannabis Cup. Od té doby byla většina vítězů v kategorii Indika právě nějakou variací na OG Kush, které často připomínali právě naši MK-Ultra. Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto procesu.

Co váš Bubblegum? Tuhle odrůdu lze najít u hodně seedbank, dokonce i u těch seriózních. Jaké je pozadí té vaší?

Bubblegum sehnal můj kolega Adam. Když ho tenkrát v roce 1992 přivezl z Ameriky, docela zamíchal Holandskou coffeeshop scénou. V té době bylo to nejlepší, co se dalo sehnat, Super Skunk, který ale nijak „super“ nebyl, případně Cali Orange a tak. Adam pěstoval Bubblegum ve svém bytě v Amsterdamu a jednou v noci v noci, když nebyl doma, byl vykraden. Zloději pobrali všechny rostliny, přestože ještě měly daleko do sklizně. Naštěstí zůstala alespoň jedna větvička, ze které bylo možno udělat nový klon. Vím o tom, že Serious seeds (původně Cerebrial seeds) a Sagamartha mají také tento původní Bubblegum. Kromě nich nevím už o nikom, kdo by neměl jen kopie.

Jaké vaše odrůdy jsou mezi zákazníky nejpopulárnější a proč si myslíte, že to tak je?

Mezi našimi letitějšími zákazníky je jednoznačně nejoblíbenější SAGE. Ta je ostatně favoritem i pro mě. Ze všech vítězů Cannabis Cupu má právě SAGE nejvyšší obsah THC a přesto je možné na ní normálně fungovat. Má takovou zvláštní kořeněnou chuť, která vám naplní pusu slinami a právě proto je tak unikátní. SAGE roste většinou s jednou hlavní palicí (tzv. colou), takže se snadno pěstuje ve větších množstvích. Palice mají jen velmi málo zbytečných listů, díky čemuž se dobře stříhají. Nakonec je i velmi hustá, váha palic vás skutečně překvapí. Ostatní kříženci SAGE jsou: Kushage (OG Kush x SAGE), Wreckage (Trainwreck x SAGE) a SAGE ‘n Sour (SAGE x Sour Diesel). Mladší generace zase miluje těžké indiky jako Dark Star (přezdíváme jí „Dark Coma“), MK-Ultra (a její mnohé křížence), Bubblegum a A-Train. Tyto kytky vás přemění v gaučovou bytost a solidně vás rozkašlou po ráně z bongu. Spousta lidí to miluje! Pro outdoor pěstitele je v naší nabídce číslo jedna Heavy Duty Fruity. Z balíčku semen dostanete většinou hned několik fenotypů, mezi kterými je dost těch vítězných.

Nemůžu ignorovat skutečnost, že nenabízíte žádné samonakvétací odrůdy. Má to svůj účel? Většina vaší konkurence už svoje odrůdy na trh uvedla.

Dosud samonakvétačky nenabízíme, a to z jednoho prostého důvodu – chutnají jako ruderalis (teda jako shit). Osobně ruderalis radši nosím jako oblečení, než abych ho kouřil. Až bude jejich šlechtění tak daleko, že nebudou chutnat mizerně, tak je třeba i nabídneme. Když se poprvé objevila feminizovaná semena, slyšeli jsme od všech jen stížnosti na hermafrodity. Vzpomínám, že když jsem před pár lety navštívil veletrh Spannabis, spousta známých z ostatních seedbank o nich mluvila. Ohledně femek dostávali jen špatnou zpětnou vazbu. Tak jsme čekali, než technologie dostatečně pokročí. Dokonce jsme sami udělali tři roky nazpátek jednu špatnou várku. Pokud někdy v budoucnu dostanu jointa ze samonakvétačky a bude chutnat dobře, půjdeme do toho. Do té doby si nemyslím, že naši zákazníci chtějí ruderalis kouřit, to se do něj budou spíš oblékat.

V Holandsku proběhly jisté „modifikace“ legislativy ohledně konopí. Předpokládáte nějaký dopad na vaše podnikání?

Nizozemská vláda už roky vyhrožuje, že zřídí speciální „trávové pasy“ , se kterými budou moci na nákup do coffeeshopu jen místní. Tentokrát to vypadá vážněji než kdy dřív, ale nemyslím si, že se Amsterdam touto cestou vydá. Mám spoustu přátel podnikatelů, kteří jezdí do Amsterdamu na veletrhy nebo jen tak na výlet téměř pouze kvůli coffeeshopům. Většina z nich má nemalé zdroje, které jsou ochotni utrácet v restauracích, hotelích a jinde. Amsterdam je krásné město, které ale rozhodně není proslavené svým „nádherným“ počasím, ani tam lidé nejezdí kvůli jídlu (pozn. autora: ačkoliv holandské sýry jsou vynikající). Amsterdam coffeeshopy potřebuje a bylo velmi smutné, kdyby zmizely. Squat párty, které jsem dříve zbožňoval, už také téměř zmizely. Přijít o coffeeshopy by znamenalo přijít o kus identity a tolerantních postojů. Tenkrát v roce ´93 jsme mohli semena v Holandsku legálně vypěstovat. Nyní nesmíte mít ani jednu lampu. Většina seedbanek přesunula solidní část svého byznysu do Španělska. Já jsem to s mnoha svými odrůdami udělal také. Španělé, se kterými pracuji, se mnohem více zajímají o to, jak rostlinky rostou, jak se suší a stříhají. Hádám tedy, že se všichni musíme přizpůsobit. Konopí se prostě přesune tam, kde si ho budou nejvíce vážit.

Čím si myslíš, že to je? Holandsko dlouho platilo za určitý maják naděje pro huliče a teď, když většina světových zemí tlak na konopné drogy uvolňuje, zrovna Holandsko se otáčí o 180 stupňů.

Skutečně doufám, že legalizace (nebo alespoň tolerance) konopí nakonec nastane. Jedna moje kamarádka byla v terminálním stadiu rakoviny a tráva ji zachránila život, a vím o mnoha takových případech. Wernard (majitel prvního coffeeshopu v Holandsku) léčí pacienty dříve konopím nepolíbené a má úžasné úspěchy. Je tragédie, že se z trávy stalo víc politické téma než zdravotní. Když byla šéfka DEA tázána před kongresem, jestli je tráva stejně nebezpečná jako crack nebo heroin, tuto otázku prostě přešla a prohlásila, že nejsou žádné zdokumentované případy, kdy někomu pomohla. Ať už pravičák nebo levičák, měli bychom všichni bojovat za legalizaci konopí!